MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİNİN ZAM PAZARLIĞI BAŞLADI

6,5 milyona yakın memur ve memur emeklisi ve kamu işçilerini ilgilendiren Toplu Sözleşme görüşmeleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda başladı. Aralarında taşerondan kadroya geçen 700 binden fazla kamu işçisinin de sözleşme sürecinin kısa süre içerisinde tamamlanması bekleniyor.

2021 yılında emekli aylıklarına yapılan zamların yetersiz kaldığını belirten Türkiye Emekliler Derneği Batman Şubesi Başkanı Hüseyin Ekmen, emekli aylıklarının en çok gıda ve barınma harcamalarına gittiğin, uygulanan zamların emeklinin eline geçmeden eridiğini dile getirdi.

Başkan Ekmen ayrıca açıklamasında şu konulara yer verdi: “Şuana kadar elde edilen zamlar, en az 2 katı elektrik, doğalgaz, su ve diğer çeşitli zaruri harcamalara yapılan fiyat artışlarıyla eritilmiş ve emeklinin yaşam mücadelesi daha da zora girmiştir.

Emekliye aylıklarına yapılan zamların hem insancıl hem de hakkımız olan seviyeye çıkartılmasını talep ediyoruz. Temmuz ayında yapılan %8,45 zam, bırakın elektrik, su ve doğalgazı, sadece gıda ürünlerine yapılan zamlar ile eritilmiş ve emeklinin geçim sıkıntısı arttırılmıştır. Yetkililerimizin elini vicdanına koymasını ve Memur, SSK ve BAĞ-KUR olarak ayrım yapılmaksızın bizlere nefes aldırabilecek seviyede zam uygulanmasını talep ediyorum.

Ayrıca, SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine ek ödeme,  %4-5 seviyesindedir. 10 senedir her şey %4-5’te kalmadığına göre, bu rakamın talebimiz olan %10 seviyesine çıkartılmasıdır. Bununla beraber, emeklimizin en büyük yaralarından birisi olan ve ciddi kayıplara neden olan ilaçlardan kesilen ücretlerin kesinlikle kaldırılması talebimizi tüm yetkililerimize iletiyoruz.

Türkiye Emekliler Derneği olarak tekrar beklentimizi yetkililere iletiyoruz…

 

“SEYYANEN ZAM TALEP EDİYORUZ”