MAYIS AYI TÜFE ARTIŞI YÜZDE 0,89; OCAK-MAYIS 2021 DÖNEMİ TÜFE ARTIŞI YÜZDE 6,39

TÜİK tarafından açıklanan tüfe artışının gerçekçi olmadığını belirten Türkiye Emekliler Derneği Sakarya Şube Başkanı Sinan Turan, emeklilerimizi koruyacak yeni bir artış sisteminin getirilmesini talep etmiş ve şu değerlendirmelerde bulunmuştur.

“TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre, 2021 Mayıs Ayında tüfe artışı yüzde 0,89 olarak hesaplanmıştır. Çarşı-pazar fiyatlarıyla TÜİK tarafından açıklanan tüfe artışı arasında “uçurum” gibi bir fark olduğundan, gerçek enflasyon karşısında emeklilerimiz korumasız kalmaktadır.

Her açıklamamızda belirttiğimiz gibi, tüfe hesaplanmasında dikkate alınan madde ve grupların ağırlıkları gerçekçi olarak belirlenmediğinden, enflasyon oranı beklentilerin altında açıklanmaktadır.  Bu hesaplama yöntemiyle elde edilen altı aylık tüfe oranına göre emekli aylıklarına yapılan artışlar, emeklilerimizi koruyan bir sistem olarak görülmemektedir. Yüzdeli artışlar, aylıkları küçük olan emeklilerimize katkısı çok düşük kalmaktadır.

TÜİK tarafından yüzde 0,89 olarak açıklanan Mayıs Ayı tüfe artışı, emeklilerimizin yaptığı harcamalarındaki fiyat artışlarının çok altında kaldığından, emekli aylıklarına “SEYYANEN” zam yapılması tercih edilmelidir.”