EKİM AYI TÜFE ORANI 2,13 OLARAK AÇIKLANDI

 

DÖRT AYDA EMEKLİ ZAMLARI ERİDİ

Ekim Ayında tüfe artışı 2,13 olarak hesaplandı. Temmuz-Ekim Döneminde dört aylık tüfe artışı ise yüzde 4,62 olarak açıklandı.

418 madde grubu üzerinden hesaplanan enflasyon ile emeklilerin harcamalarındaki yüksek artışlar aşağıya çekilmektedir. Emeklilerimizi ilgilendirmeyen yüzlerce maddede görülen sınırlı fiyat artışlarıyla tüfe oranları aşağıya çekildiğinden, hiçbir koruyucu özelliği olmayan TÜFE’ye endeksli zam sistemi değiştirilmelidir.

Güvenilir olmayan TÜFE artışlarına göre emekli aylıklarına yapılan yüzdeli zamların emeklileri mağdur ettiğini dile getiren Türkiye Emekliler Derneği Sakarya Şube Başkanı Sinan Turan, yüzdeli zamların düşük grupta olan emeklileri giderek yoksullaştırmasına çözüm getirilmesini ve emeklilerimize insanca yaşamaya yetecek bir aylığın ödenmesini istedi.

Ekim ayı kışın habercisi olduğunu söyleyen Turan; ısınma, elektrik, giyim ve ayakkabı ile gıda görülen yüksek artışlarla emeklilerimizi zor ayların beklediğine dikkat çekerek, “Devletimizin emeklilere daha fazla kaynak ayırması ve sahip çıkması sosyal bir sorumluluk olarak görülmelidir” dedi.

2020 EKİM AYI TÜFE DEĞERLENDİMESİ 

Ekim ayı tüketici fiyat artışı % 2,13 olarak açıklandı. Temmuz-Ekim döneminde 4 aylık toplam tüfe artışı % 4,62 olarak hesaplandı.

Ana harcama grupları itibarıyla 2020 yılı Ekim ayında azalış gösteren diğer ana grup ise %0,01 ile alkollü içecekler ve tütün oldu. Buna karşılık, ana harcama grupları itibarıyla 2020 yılı Ekim ayında artışın yüksek olduğu gruplar ise sırasıyla, %6,81 ile giyim ve ayakkabı, %3,03 ile gıda ve alkolsüz içecekler ve %2,45 ile ev eşyası oldu.

Ekim ayında en yüksek artışlar sırasıyla; kazak ve hırkada yüzde 30, pardösü ve botta % 20 artış olmuştur. Emeklinin en çok harcaması olan gıda maddelerinde de yüksek artışlar yaşanmış; yumurta %16.74, kuru soğan %16.24, taze fasulye %16.05, ayçiçek ve mısırözü yağlarında %11, patates ve nohut % 10’un üzerinde artış görülmüştür.