18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE 18-24 MART YAŞLILAR HAFTASI

TÜED SAKARYA ŞUBESİ BASIN AÇIKLAMASI

Türkiye Emekliler Derneği Sakarya Şubesi, 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi’nin 106 ncı yılı ve 18-24 Mart yaşlılara saygı haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı. TÜED Sakarya Şube Başkanı Sinan Turan, basın açıklamasında şu değerlendirmelerde bulundu.
Çanakkale Zaferinin 106. Yılı Kutlu Olsun

“18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi, emperyalist işgalcilere karşı ülke topraklarını savunmak için kahraman ordumuzun verdiği mücadelenin 106 ncı yılını onurla ve gururla anıyoruz. Şehitlerimizin ve gazilerimizin yiğitliği ve vatan topraklarını savunmada gösterdikleri kararlı mücadele sayesinde vatan topraklarımızda özgürce yaşıyoruz. Zaferin kazanılmasında belirleyici rolü olan büyük liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını saygı ve şükranla anıyoruz.
Türk Milletinin kahramanlığı ve vatan topraklarını savunmada, dünyada saygın bir yeri vardır. Bütün şehitlerimize minnet borçluyuz.”

18-24 MART YAŞLILARA SAYGI HAFTASI

“Türkiye’de yaşlı nüfus giderek artmaktadır. Yaşlılık, toplumların en özen gösterilmesi ve korunması gereken bir kesimidir. Yaşlılarımızın yaşam kalitesinin artırılması, ekonomik ve sağlık yönünden desteklenmesi, millet ve devlet politikası olarak benimsenmelidir.
Yaşlılarımız, toplum içinde kendilerini yalnız hissetmemelidir. Bu konuda ailelere ve devletimize özel görevler düşmektedir. Ülkenin kalkınmasında ve toplumun gelişmesinde büyük emekleri olan yaşlılarımız, saygıyı fazlasıyla hak etmektedir.
Pandemi döneminde en çok zorluk yaşayan ve evde kal çağrılarına uyan yaşlılarımız, bu süreçte örnek bir duruş göstermiştir. Yaşlılarımızın evde kalmasıyla birlikte fiziksel aktivitelerinin olmaması, bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getirdi. Sağlık konusunda daha fazla önceliği ve desteği hak eden yaşlılarımızdan, hiçbir ad altında katkı payı alınmamalıdır. Yaşlı ve emeklilerimize sağlık hizmetlerinde pozitif ayrımcılık getirilmeli, kamu ve özel sağlık hizmetleri ücretsiz verilmelidir.
Korona virüs salgınından en çok etkilenen kesim olan yaşlılarımıza “aşı” önceliğinin tanınması, yaşlılarımızın virüse karşı korunması ve kendilerini güvencede görmeleri bakımından önemli bir destek olmuştur.

65 YAŞ AYLIĞI ARTIRILMALI

Sosyal güvencesi olmayan yaşlılarımıza ödenen 65 yaş aylığını, devletimizin önemli bir desteği olarak görüyoruz. Yaşam koşulları giderek ağırlaştığından, 65 yaş aylığı iyileştirilmeli ve en az asgari ücretin yüzde 50’si kadar ödenmelidir. 2021 yılı birinci altı ayda 763,67 TL olarak ödenen yaşlılık aylığı, asgari ücretin yüzde 27’sine karşılık gelmektedir. 65 yaş aylığı en az, asgari ücretin yarısının karşılığı olan 1412,5 TL’ye yükseltilmelidir.

EMEKLİ AYLIKLARI İYİLEŞTİRİLMELİ

Emeklilerimize ödenmekte olan emekli aylıklarının asgari ücretin altında kalması, geçim koşullarını zorlaştırmıştır. Asgari emekli aylığı, asgari ücrete yükseltilmelidir. 2000 sonrası dönemdeki emeklilerimizin aylıklarındaki kayıpların giderilmesi ve eşitliğin sağlanması için İNTİBAK yapılmalıdır.