1.100 TL EMEKLİ İKRAMİYESİ YETERSİZ KALDI

1.100 TL EMEKLİ İKRAMİYESİ YETERSİZ KALDI

SGK tarafından gelir ve aylık ödemesi yapılanlara, bayramın içinde bulunduğu ayda gelir ve aylık alma şartıyla, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramında 1.000’er TL ikramiyenin, 2021 yılında 1.100 TL olarak ödenmesine karar verilmiştir.

2021 yılında emeklilere ödenecek bayram ikramiyesine yapılan yüzde 10 artışı değerlendiren Türkiye Emekliler Derneği Sakarya Şube Başkanı Sinan Tuan, ikramiyelerin bir artış sistemine endekslenmemesini önemli bir eksiklik olarak gördüklerini belirterek, emekli ikramiyesi dışında yapılan her ödemenin her yıl arttığına dikkat çekerek, benzer sistemin ikramiyeler içinde getirilmesi gerektiğini söyledi.

İkramiyelerin güncellenmesini çok önemli gördüklerine belirten Turan, yazılı açıklamasında şu değerlendirmelerde bulunmuştur.

“7143 sayılı Kanunla 5510 sayılı Kanuna ek madde 18 ilave yapılmış ve 2018 yılından itibaren ödenen 1.000 TL emekli bayram ikramiye üç yıl sabit kalmıştır. Son üç yılda enflasyonun yüzde 50’nin üzerinde gerçekleşmesine karşın, ikramiyeye yapılan yüzde 10 artış yetersiz kalmıştır.

Emeklilere bayram ikramiyesi, AK Parti Hükümeti tarafından getirilmiş ve önemli bir ödeme olarak değerlendiriyoruz. Emeği geçenlere de teşekkür ediyoruz. Bayram ikramiyesinin anlamlı olması ve alım gücünün korunması bakımından, her yıl yeniden belirlenmesini talep ediyoruz. Bir ödemenin sabit kalması, yüksek enflasyon karşısında savunulamaz. Bu nedenle, 1.100 TL ikramiyenin her yıl güncellenmesi için 5510 sayılı Kanunda yer alan ikramiye maddesinde bir artış sistemi belirlenmelidir.