ENFLASYON ARTIŞI

ENFLASYON ARTIŞI, EMEKLİNİN MUTFAK HARCAMASINI KARŞILAMAKTAN UZAK KALDI!

2019 Aralık Ayına ilişkin açıklanan yüzde 0,74 artış inandırıcı gelmedi. Emeklilerin harcamalarını temsil etmekte yetersiz kalan tüfe artışının 418 madde üzerinden hesaplanması, emeklilerin alım gücünü azaltan bir sisteme dönüşmüştür. Son altı aylık tüfe artışının yüzde 6,49 olarak hesaplanması ve emekli aylıklarının bu orana göre artırılması; emekliler arasındaki aylık farkının giderek büyütmektedir.

“Emekli aylıkları arasındaki makasın giderek açılması gerekçesiyle, emekli aylıklarına iyileştirme yapılması kaçınılmaz oldu. Emeklisini mutlu etmeyen toplumlar geleceğe güvenle bakamaz ve sosyal barış sağlanamaz. Bu nedenle; aylık hesaplama ve artış sistemi değiştirilmeli, intibak yapılmalıdır.”

“2019 Aralık ayı enflasyonu %0,74 olarak açıklanmıştır. Aralık ayında en yüksek artış, %2,93 ile gıda maddelerinde yaşandı. Emeklilerin en temel ve zorunlu harcamaları olan gıda, doğal gaz, elektrik ve su gibi giderlerin, açıklanan 6 aylık artışının %6,49 oranının çok üzerinde olması; emeklilerin mağduriyetini bir kez daha ortaya koymuştur. Gerçek enflasyonun mağduru olan emeklilerimiz için yüzdeli artışlar, emekli aylıkları arasındaki makası giderek açan bir uygulamaya dönüştü.

Türkiye Emekliler Derneği, emekli aylıklarının kendi içinde adaletli olması için, intibak yapılması gerektiğini ısrarla savunmaktadır. Son olarak 2019 yılı Aralık ayında; Sayın Cumhurbaşkanımıza bir mektup gönderilerek, emekli aylıklarında uygulanan hesaplama ve artış sisteminin değiştirilmesi talep edilmiş ve emekli aylıklarında adaletin sağlanması için prim kazançları ve prim ödeme gün sayıları eşit olanların emekli aylıklarındaki farklılıkların giderilmesi, bu nedenle de intibakın yapılması istenmiştir.

TUİK tarafından açıklanan 6 aylık % 6,49 tüfe artışına göre emekli aylıkları yeniden hesaplandı. Buna göre; 2000 öncesinde emekli olanların Ocak 2020’de SSK’da en düşük emekli aylığı ek ödeme dahil 2111,46 TL; Bağ-Kur’da en düşük esnaf emekli aylığı ek ödeme dahil 1783,93 TL; memur emekli aylıklarına toplu sözleşme gereğince %5,49 artışla en düşük memur emekli aylığı ek ödeme dahil 2572 TL olarak hesaplandı.

Sistem değişikliği nedeniyle; 2000-2008 arası emekli olanların en düşük SSK aylığı ise ek ödeme ile birlikte 1386,81 TL olarak hesaplanmaktadır. Ekim 2008 sonrası en düşük SSK ve Bağ-Kur emekli aylıkları arasında 1000 TL’nin altında olanların aylıkları ise ek ödeme dahil 1000 TL olarak ödenmeye devam edilecek.”