EMEKLİ AYLIKLARINA YÜZDE 8,45 ZAM YAPILDI

TÜİK tarafından açıklanan altı aylık tüfe artışı yüzde 8,45, Temmuz 2021 itibariyle emekli aylıklarına zam olarak uygulandı. Yapılan artışları değerlendiren Türkiye Emekliler Derneği Sakarya Şube Başkanı Sinan Turan, emeklinin gerçek enflasyonun daha yüksek olduğunu ve yapılan artışın yetersiz kaldığını belirterek, elektrik ve doğalgaza yapılan zamların emeklilerin giderlerine yeni bir yük getirdiğine dikkat çekerek, tüfe hesaplamasına ilişkin şu değerlendirmeler bulundu.   

“TÜİK tarafından açıklanan tüketici fiyat artışı, çalışanların ve emeklilerin harcamalarında yaşanan fiyat artışının altında kaldığı bir gerçek. Enflasyon hesabında değerlendirilen 415 maddenin fiyatlarının seyrine bakıldığında, TÜİK tarafından belirlenen fiyatların çarşı-pazar ile uyumlu olmaması, tüfe oranına olan güvensizliği artırmaktadır.

TÜİK tarafından 2021 Haziran ayı gıda maddelerindeki artışın 0,88 olarak hesaplanması gerçekçi görülmemiştir. Genel enflasyon içinde gıda enflasyonunun payının yüzde 25,94 olarak dikkate alınması, tüfe oranını küçülten bir etki yapmaktadır. Çalışanların ve emeklilerin gıda (mutfak) harcaması, toplam harcama içerisindeki payı yüzde 35’in üzerindedir. Aynı şekilde elektrik, doğalgaz, su ve kira giderlerinin enflasyon içindeki payı da gerçekçi belirlenmediğinden, tüfe oranları ile çalışanlara ve emeklilere yapılan zamlar yetersiz kalmaktadır.

Haziran 2021’de, enflasyon sepetinde yer alan 415 maddenin fiyat dağılımı şu şekilde oluşmuştur. 55 maddenin ortalama fiyatında düşüş gerçekleşirken, 54 maddenin ortalama fiyatında değişim olmamış ve 306 maddenin ortalama fiyatında ise artış gerçekleşmiştir. Daha çok çalışanların ve emeklilerin harcamalarındaki fiyatlarda artış görülmüş, diğer harcama kalemlerinin fiyatlarında ise, azalma görülmüş veya sabit kalması, çalışanların ve emeklilerin alacakları zamları küçülten bir sonuç ile karşılaşılmıştır.

AB ülkelerinde genel enflasyon yerine ücretliler geçinme endeksi yapılmakta ve çalışanların ücretleri reel olarak korunmaktadır.”

TÜFE ana harcama gruplarına göre aylık değişim oranları (%), Haziran 2021